Menu
Kratochvíl Jaroslav (*17.01.1885 - †20.03.1945)
Představitelem venkovské a legionářské prózy. K legionářské próze patří ještě Rudolf Medek a František Langer.
Jaroslav Kratochvíl se narodil 17. ledna 1885 v Tučapech u Vyškova jako syn řídícího učitele. Jeho bratr Bohumil byl nadějným básníkem, zemřel však jako mladý. Kratochvíl studoval Vyšší české gymnázium v Brně, rodina si však nemohla dovolit, aby oba její synové studovali na gymnáziu a přednost dostal Bohumil, Jaroslav odešel do střední hospodářské školy v Přerově, dál studoval Vyšší zemědělskou školu v německém městě Halle, kde dostal diplom agronoma. Nastoupil jako úředník do zemědělství.
V roce 1914 narukoval a byl poslán na ruskou frontu, zde byl zajat, byl mezi prvními československými legionáři a získal hodnost majora. Sympatizoval s Velkou říjnovou socialistickou revolucí a byl proti kontrarevolučnímu vystoupení představitelů československých legií. Dostal se s nimi do ostrého sporu, byl degradován a internován v Irkutsku. Přes Vladivostok se dostal v roce 1920 zpět do vlasti. Nadšení z vítězství socialismu v Rusku ho už nikdy neopustilo.
Po návratu Kratochvíl vystoupil z armády, vedl soudní spory s generálem Gajdou - představitelem legionářů. Musel se hájit za urážku na cti a napsal o tom pojednání Jménem republiky? (1928). Cestoval opakovaně po Rusku a ze svých cest napsal reportáže Z cesty do Ruska (1924). Spoluzaložil Společnost pro hospodářské a kulturní sblížení s Novým Ruskem.
V tomto období napsal rozsáhlou historicko-dokumentaristickou publikaci Cesta revoluce (1922), která dějově začíná v zajateckém ruském táboře a končí utvářením legionářských oddílů. Kratochvíl je nazýván "fanatikem pravdy", a to nejen pro své dílo, ale i soudní spory, které vedl a osobní život.
V roce 1924 vydal svou jedinou knihu, kterou ho lze zařadit do vesnické prózy, a to sbírku povídek Vesnice (1924). Čerpal z osudů lidí na moravském venkově.
Od 30. letech se zařadil do proudu pokrokové levice, v roce 1936 byl členem Výboru pro pomoc demokratickému Španělsku, v roce 1937 byl delegátem II. mezinárodního kongresu spisovatelů v Barceloně a o své cestě napsal knihu reportáží Barcelona - Valencie - Madrid (1937). V roce 1934 vydal prvé dva díly románové ságy Řeka, ze zamýšlených šesti dílů vytvořil pouze první dva pod názvem Prameny. Třetí díl zůstal nedokončen. I tento soubor čerpal z prožitků za války v Rusku.
V roce 1939 byl nucen odejít do důchodu, stal se redaktorem nakladatelství Čin, působil v KSČ, ilegálním Národním výboru, bojoval proti fašismu. Dne 11. ledna 1945 byl zatčen gestapem a odvezen do koncentračního tábora Terezín, kde krátce před koncem 2. světové války dne 20. března 1945 umírá na zápal plic.
Zdroj: Petra Mishka, 21.02.2006
Související odkazy
Čítanka | - | Jurášek a Haninka (Vesnice) |
- | Ožrala Hantoš (Vesnice) | |
- | Stařeček a stařenka (Vesnice) |
Diskuse k životopisu
Jaroslav Kratochvíl
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
lee budulínek Vojtek mládí výhodou výlet do divadla potopa Nové Organon elektra pra orlando dnešní svět Velbloud uchem jehly agatha christie Malý lord Žižka the great gatsby spící tajemství život teenagerů vždycky zbývá naděje nit farma zvířat G. de maupassant sbohem, sokrate žehlení poslední obět Orwell 1984 metoděj Fantastická zvířata fokalizace Můj ideální partner
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 905 895
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí