ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hořejší Jindřich (*25.04.1886 - †30.05.1941)

   
­­­­
Hořejší Jindřich (1886-1941)

Významný představitel proletářské poezie, stejně jako Jiří Wolker nebo Josef Hora.

Narodil se 25. dubna 1886 v Praze na Žižkově v početné rodině truhláře. Jeho bratr Josef byl významným překladatelem a druhý bratr Alexandr publikoval pod pseudonymem Jan Alda. V roce 1904 odmaturoval na pražské reálce, v té době již psal divadelní hry pro ochotnické divadlo a přispíval do časopisů pod pseudonymy Jan Hořejší, J.Králíček a Jindřich Bohnický. Po maturitě studoval jeden rok na pražské technice a potom odjel na delší pobyt do Francie (1905-14). Tam se spřátelil se spisovateli Gellnerem a Tomanem. Během pobytu za přispění sponzorských darů z Čech vystudoval Francouzštinu a literaturu na Sorbonně a ekonomii v Dijonu.

Po návratu do vlasti začala 1. světová válka, Hořejší narukoval a byl poslán na ruskou frontu, kde však byl hned zpočátku zraněn. Než odjel na frontu, spálil všechny rukopisy, které do té doby stvořil.

Po návratu pracoval na Ministerstvu pro zásobování lidu, od roku 1922 byl úředníkem Ústředního statistického úřadu, pro který vytvořil českou statistickou terminologii. Stal se členem Devětsilu. V roce 1938 organizoval pomoc z francouzské strany pro náš boj proti fašismu.

Byl významným překladatelem, přeložil například Moliérova Zdravého nemocného. Poslední dva roky se léčil v sanatoriu v Dobříši, kde také 30. května 1941 zemřel.

Jeho dílo je zejména básnické: r.1921 - sbírka básní Hudba na náměstí. Hořejší psal proletářskou poezii, poukazoval na kontrast mezi chudobou a bohatstvím, mezi životem ve městě a na vesnici. Město pojímal jako zlo, na druhé straně jako živnou půdu pro proletářský boj. Druhá sbírka básní - Korálový náhrdelník (1923) jsou básnické portréty proletářských žen. I sbírka Noc a den z roku 1931 jsou proletářské básně. Posmrtně vyšla sbírka Návrat ztraceného syna, kterou psal krátce před svou smrtí a opěvuje v ní lásku a věrnost k vlasti.
Napsal také veselohru Damasa Pětipsa život a dílo a frašku Haló, děvče. Tyto hry ale již upadly do zapomnění a na divadlech se nehrají. Hořejší vytvořil scénář pro film Provdám svou ženu, ale zfilmování tohoto díla se již nedočkal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 16.02.2006

­­­­

Diskuse k životopisu
Jindřich Hořejší







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)