ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dewey John (*20.10.1859 - †01.06.1952)

­­­­
John Dewey cph.3a51565

John Dewey byl významný americký pedagog, filozof a psycholog. Narodil se 20. října roku 1859 v Burlingtonu, ve státě Vermont. Ve škole nebyl ničím pozoruhodný student, jeho výkony se však prudce zlepšily na univerzitě ve Vermontu a v roce 1878 promoval druhý ve své třídě.

Po univerzitě Dewey vyučoval klasické předměty, algebru a přírodní vědy na škole v Pensylvánii, než se přestěhoval na soukromou školu v Charlotte ve Vermontu. Podpořen svým učitelem H.A.Torreyem se Dewey stal studentem filozofie na Univerzitě Johna Hopkinse. Po dokončení doktorátu v roce 1884 si Dewey našel práci učitele v Michiganu.

V roce 1894 se připojil k učitelskému sboru na univerzitě v Chicagu a vedl svoji novou katedru filozofie, psychologie a pedagogiky. Dewey se začal zabývat sociálními problémy a byl ovlivňován myšlenkami radikálního spisovatele Henry Georgeho. Také se stal přítelem sociálních reformátorů okolo Hulla House, jako byli Jane Addams, Mary White Ovington a Alice Hamilton.

Dewey se stále více zabýval o filozofii výchovy a v roce 1899 publikoval knihu The School and Society, do češtiny přeloženou v roce 1904 jako Škola a společnost. Aby si vyzkoušel své teorie vzdělávání v praxi, otevřel spolu se svou ženou experimentální školu v Chicagu. Škola byla zavřena poté, co se Dewey dostal do sporu s předsedou univerzit, Williamem Harperem. Dewey se tedy přešel na Columbijskou univerzitu v New Yorku.

Po 1. světové válce Dewey studoval výchovu a vzdělávání v Japonsku a Číně. Také prováděl výzkum v Turecku v roce 1924, v Mexiku v roce 1926 a v Sovětském svazu v roce 1928.

Jeho chvála na sovětské školství mu přinesla mnoho kritiky. Napsal několik knih o vzdělávání a filozofii počínaje Moral Principles in Education (Morální zásady vzdělávání) - 1909, Interest and Effort in Education (Zájem a snaha ve vzdělávání) - 1913, Democracy and Education - 1916, do češiny přeložená v roce 1932 jako Demokracie a výchova, Reconstruction in Philosophy - 1920, do češtiny přeložená v roce 1929 jako Rekonstrukce ve filozofii, Experience and Nature (Zkušenost a příroda) - 1925 a The Quest for Certainty (Hledání jistoty) - 1929. V češtině také vyšla kniha Škola zítřka - 1923 a O pramenech vychovatelské vědy - 1947.

John Dewey byl zakládajícím členem Národní asociace pro postup barevných lidí a Americké unie svobod člověka. Byl raným členem socialistické strany, později vstoupil do pokrokové strany a podporoval Roberta La Folltetta v jeho snaze stát se prezidentem.
Dewey se také zapojil do Ligy pro nezávislost politických kroků. Skupina, která zahrnovala Lewise Mumforda a Archibalda MacLeishe, prosazovala alternativu ke kapitalistickému systému, který považovala za zastaralý a krutý.

Dewey již v důchodu v roce 1929 a jeho pozdější léta strávil hlavně psaním knih. John Dewey zemřel 1. června 1952 v New Yorku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alenka, 02.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
John Dewey







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)