Menu
Mach Josef (*05.02.1883 - †08.11.1951)
Básník, prozaik a překladatel. Narodil se v Loučení u Nymburka. Spolu s Františkem Gellnerem studoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, pak v Praze. Tam a v Innsbrucku navštěvoval filozofickou fakultu, ale univerzitu nedokončil.
Byl jedním ze zakládajících členů spolku začínajících literátů Syrinx a též Haškovy Strany mírného pokroku.
Od roku 1912 byl redaktorem krajanských listů, učitelem a úředníkem v Chicagu a New Yorku. Za první světové války se účastnil československého zahraničního odboje a od roku 1920 zastával funkci ředitele tiskové služby u našeho velvyslanectví ve Washingtonu. V letech 1922-27 pracoval na velvyslanectví v Římě a od roku 1927 na ministerstvu zahraničních věcí v Praze.
Po návratu do Prahy psal o svých zážitcích a zkušenostech v cizině (například studie o italském fašismu), věnoval se překládání (H.Heine, B.Traven, E.A.Poe, R.Bradford, O'Henry a další) a řízení různých sborníků (mimo jiné sestavoval sborníčky humoru a vtipů).
Zemřel 8. listopadu 1951 v Praze.
DÍLO:
Těžiště Machova díla spočívá v humoristické a satirické básnické a prozaické tvorbě. Lyriku tohoto zaměření shrnul zejména do sbírky Robinson Krusoe (1909), která je stylizována jako příkrý protiklad vysoko, těžko srozumitelné a rafinované složité poezie. Mach se úmyslně uchycuje k námětům ze všedního života, které byly tehdy pociťovány jako nepoetické a vulgární. Autor se s oblibou obrací také k erotické tematice, paroduje a trivializuje ji. Milostná dobrodružství interpretuje s cynismem a humornou nadsázkou. Komické stránky shledává nejen na tehdejším měšťanském životním stylu, ale i na anarchismu, k němuž se tehdy se svými přáteli hlásil. Vysmívá se víře i skepsi, vzpouře i konvenci, provokativně demonstruje svoji touhu po šosáckém klidu.
Obdobný ráz má i jeho druhá sbírka předválečných veršů Na obou polokoulích (1918), vydaná již v USA v Chicagu. Příležitostný charakter řady básní jen posiloval autorovo směřování od hutného, pointovaného verše, založeného na kontrastu a paradoxu, k obšírnému veršování fejetonového rázu, k němuž se Mach uchýlil v dalším poválečném období své tvorby: Plavba do Ameriky 1912 (1930).
Odlišný charakter má Machova vlastenecká poezie, kterou psal v době první světové války: Americké verše z doby válečné (1924). Významnější než rétorické verše, opírající se často o novinářskou frázi, jsou básně satirické, kárající nešvary českého hnutí v Americe.
Rozkolísanou hodnotu má také Machova próza fejetonistického zaměření, kterou vydával v době poválečné. Tam, kde v próze převládají groteskní a satirické prvky, představuje tato část Machova díla protějšek k nejvýznamnější sbírce Robinson Krusoe (sbírka povídek Tři mrtvoly ve sklepě a jiné prózy - 1919).
Zdroj: Malenicka, 16.12.2005
Související odkazy
Diskuse k životopisu
Josef Mach
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
nora divoke kočky Detlef román mrtvé duše Slavik a ruze významná osobnost ich-formy tvaroslovi trikolora Princezny anika Svatá Jana hříbě tchýně subordinace finance Jeffery Deaver tahle země tao te ťing Tragédie radost ze života kočičí mumie chuck norris cigarety kýč bílé noci Vern den poté oidipus a antigona já a hudba
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 989 425
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí