Menu
Jones Owain Glyn (*24.07.1947)
Je členem velšské nacionalistické strany Plaid Cymru. Roku 1976 založil nevládní organizaci Keltská unie (Celtic Union), jejíž první veřejný sjezd se konal v srpnu 1976 ve skotském Inverness. Pozval tam i vrcholné představitele stran Plaid Cymru, Skotské národní strany a irské Sinn Féin. Zprávu o jeho konání se snažil rozšířit i mezi řadové členy a příznivce těchto stran. Špičky Plaid Cymru a Skotské národní strany pozvání úplně ignorovali, pouze Sinn Féin poslala oficiální omluvu. Akce skončila naprostým fiaskem, Unie neměla ani deset členů a kromě nich se ji zúčastnila jenom hrstka místních příznivců Skotské národní strany, tak se jich v sále schopném pojmout několik set lidí shromáždily necelé dvě desítky. Poté to zkušenosti fungovala Unie jako uzavřený spolek, který na veřejnosti nevystupuje.
Přes svůj vztah k Walesu píše vesměs anglicky. Jeho první sbírka patetické vlastenecké poezie Snowdonia vyšla v roce 1971 a k širší veřejnosti nepronikla. Kromě básní oslovující velšskou národní hrdost se tu nachází rozsáhlejší přírodně-lyrická báseň The King of Cymru (Král Cymru, tedy Walesu), jež líčí obraz nejvyššího velšského vrcholu, Snowdonu.
V roce 1973 a 1974 vydává sbírky Poems I. (Básně I.) a Poems II., v první části jde opět zejména o vlasteneckou poezii, ve druhé části se zabývá například i milostnou lyrikou, zejména v básni On A Hot Summer Night (Horkého letního večera).
Roku 1973 také začal pracovat na své trilogii o alternativní historii Walesu. První díl dokončil roku 1975 a nazval jej Cymru am byth - Wales forever (Cymru am byth aneb Wales navždy). Když nemohl najít vydavatele, vydal román v roce 1979 sám pod hlavičkou Celtic Union. Jedná se zároveň o jedinou knihu, jež vyšla i u nás. Roku 1999 ji vydalo nakladatelství DBF, ale jen v omezeném počtu výtisků, takže již dnes je téměř nemožné se k tomuto překladu dostat. Román vypráví příběh, v němž se Velšanům společně se Skoty a Iry podaří v 11. století dobýt Anglii. Pokračování Bleddyn the Great (Bleddyn Veliký) o výbojích Velšanů do Normandie vydal roku 1984. Třetí díl nikdy nedokončil.
V roce 1994 vydal dosud nejobsáhlejší a nejpropracovanější sbírku Poems III., jež je rozdělená na tři části:
- Cymru - obsahuje básně o Walesu
- John - obsahuje aktuální satiricky laděnou poezii, jež se zaměřuje zejména na kritiku vlády Johna Majora
- Part III. (Třetí část) - přechází do symbolické roviny, nastiňuje obavy o osud velštiny a naráží i na ekologické programy
1971 - Snowdonia
1973 - Poems I.
1974 - Poems II.
1994 - Poems III. Próza
1975 - Cymru am byth - Wales forever (1999 - Cymru am byth aneb Wales navždy)
1979 - Bleddyn the Great
Zdroj: Godfrey, 22.09.2007
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Cymru am byth aneb Wales navždy |
Diskuse k životopisu
Owain Glyn Jones
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
můj ostrov mé zájmy trilogie Letnice naše dovolená Absolvent lorelai protekce jan kolár Sofokl Koho volit svoboda slova vypracování černý blesk alkohol a drogy nech vladimír holan poslední stanice toulavý autobus popis ladova obrázku kronika Vějíř básnická díla Sluncem a stinem Venom vánoční kapr slza Zasvěcování srdce idiot analogie
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 547 920
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí