Menu
Jones Owain Glyn (*24.07.1947)
Je členem velšské nacionalistické strany Plaid Cymru. Roku 1976 založil nevládní organizaci Keltská unie (Celtic Union), jejíž první veřejný sjezd se konal v srpnu 1976 ve skotském Inverness. Pozval tam i vrcholné představitele stran Plaid Cymru, Skotské národní strany a irské Sinn Féin. Zprávu o jeho konání se snažil rozšířit i mezi řadové členy a příznivce těchto stran. Špičky Plaid Cymru a Skotské národní strany pozvání úplně ignorovali, pouze Sinn Féin poslala oficiální omluvu. Akce skončila naprostým fiaskem, Unie neměla ani deset členů a kromě nich se ji zúčastnila jenom hrstka místních příznivců Skotské národní strany, tak se jich v sále schopném pojmout několik set lidí shromáždily necelé dvě desítky. Poté to zkušenosti fungovala Unie jako uzavřený spolek, který na veřejnosti nevystupuje.
Přes svůj vztah k Walesu píše vesměs anglicky. Jeho první sbírka patetické vlastenecké poezie Snowdonia vyšla v roce 1971 a k širší veřejnosti nepronikla. Kromě básní oslovující velšskou národní hrdost se tu nachází rozsáhlejší přírodně-lyrická báseň The King of Cymru (Král Cymru, tedy Walesu), jež líčí obraz nejvyššího velšského vrcholu, Snowdonu.
V roce 1973 a 1974 vydává sbírky Poems I. (Básně I.) a Poems II., v první části jde opět zejména o vlasteneckou poezii, ve druhé části se zabývá například i milostnou lyrikou, zejména v básni On A Hot Summer Night (Horkého letního večera).
Roku 1973 také začal pracovat na své trilogii o alternativní historii Walesu. První díl dokončil roku 1975 a nazval jej Cymru am byth - Wales forever (Cymru am byth aneb Wales navždy). Když nemohl najít vydavatele, vydal román v roce 1979 sám pod hlavičkou Celtic Union. Jedná se zároveň o jedinou knihu, jež vyšla i u nás. Roku 1999 ji vydalo nakladatelství DBF, ale jen v omezeném počtu výtisků, takže již dnes je téměř nemožné se k tomuto překladu dostat. Román vypráví příběh, v němž se Velšanům společně se Skoty a Iry podaří v 11. století dobýt Anglii. Pokračování Bleddyn the Great (Bleddyn Veliký) o výbojích Velšanů do Normandie vydal roku 1984. Třetí díl nikdy nedokončil.
V roce 1994 vydal dosud nejobsáhlejší a nejpropracovanější sbírku Poems III., jež je rozdělená na tři části:
- Cymru - obsahuje básně o Walesu
- John - obsahuje aktuální satiricky laděnou poezii, jež se zaměřuje zejména na kritiku vlády Johna Majora
- Part III. (Třetí část) - přechází do symbolické roviny, nastiňuje obavy o osud velštiny a naráží i na ekologické programy
1971 - Snowdonia
1973 - Poems I.
1974 - Poems II.
1994 - Poems III. Próza
1975 - Cymru am byth - Wales forever (1999 - Cymru am byth aneb Wales navždy)
1979 - Bleddyn the Great
Zdroj: Godfrey, 22.09.2007
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Cymru am byth aneb Wales navždy |
Diskuse k životopisu
Owain Glyn Jones
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
egypťan sinuhet Fotbalový fanoušek školní lavice u lovců mamutů vznik zeme řecko murakami stín kapradiny moderni technologie morrisonová great expectations za sny ohnivý pohár hláska poslední večeře páně škleb arnold sol Průšvihářky úředníkova smrt cool princ bajaja etymologie dům o tisíci patrech čertova stěna Moji milí bratři gargantua daniela fischerová Ztraceni v čase v.hugo
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 968 312
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí