Menu
Chocholoušek Prokop (*18.02.1819 - †05.07.1864)
Radikálně demokratický novinář a spisovatel. Autor romantické historické prózy z českých a jihoslovanských dějin, známý i jako satirik. Narodil se v Sedlci u Sedlčan jako syn ševce. Otec mu zemřel, když mu bylo 10 let a poté se jeho rodina odstěhovala do Prahy, kde začal studovat na gymnáziu, ale pro hmotný nedostatek musel studium přerušit. Odešel pak do Itálie, v Padově krátce studoval chirurgii, cestoval po Balkáně, a když se vrátil domů, žil střídavě v Sedlci a v Praze a věnoval se literatuře a žurnalistice. V letech 1847-48 vydával humoristické sborníčky Kocourkov, v roce 1848 politické letáky, v letech 1849-51 řídil radikálně demokratický Pražský večerní list a pro tuto činnost byl po jeho zastavení vězněn. Od roku 1855 žil na bratrově statku v Horní Bystřici u Taranova v Polsku, kam byl jako politicky podezřelý internován. V letech 1859-91 bydlel opět v Sedlci, ale stále byl pod policejním dohledem. Počátkem 60. let se mohl vrátit k žurnalistice, pracoval v redakcích listů Čas a Hlas, kde se spřátelil s Janem Nerudou. Zemřel 5. července 1864 v Nadějkově.
DÍLO:
V Chocholouškových črtách ze soudobého života se často ozývala společenská satira, v předrevoluční době ještě vzácná. V postavách vrchnostenských úředníků, šlechticů, purkmistrů, domácích pánů a obchodníků napadala feudální přežitky a sociální nerovnost, protestovala proti moci peněz, rodových výhod nebo úředního postavení, kritizovala měšťáckou touhu po majetku a národní neuvědomělost.
Těžištěm jeho díla je historická próza. V povídkách a románech z české historie připomínal bývalou existenci českého státu (Dcera Otakarova; Přivitan, kmet staropražský), jeho ušlechtilé panovníky (Palcéřík; Soběslav), a doby, kdy se národ dovedl bránit nepřátelům (Křižáci). Ústy svých postav výmluvně hájil prospěch a práva prostého lidu a otevřeně hlásal jako jeden z mála autorů i v době obnoveného absolutismu po revoluci roku 1848 ideály svobody a rovnosti (Jan Pancéř - 1851).
Po celou dobu své literární činnosti psal povídky ze života a dějin jižních Slovanů, k nimž ho inspirovaly jednak zpráva o jejich současných bojích proti Turkům, jednak jihoslovanské národní zpěvy. V letech 1862-63 spojil tyto své práce v trojdílný cyklus Jih. Kreslil tu idealizovaný a pro české prostředí příkladný svět, kde svoboda je nejvyšší hodnotou a její ztráta největším neštěstím, kde prvním mravním příkazem je blaho vlasti.
Zdroj: Malenicka, 05.12.2005
Související odkazy
Čítanka | - | Černohorci |
Diskuse k životopisu
Prokop Chocholoušek
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
jednonohý jeřáb můj denní režim Chceme žít Henri Barbusse kniha lesů fiorella spalovač oběžník peklo kočka na kolejích vizionář pihy Gaius Julius Caesar Sedm havranů maurier uvnitř mé hlavy husa nemecký jazyk Humanismus Romance italská bloudění bill 6.pád Halas dětem kouzla článek v novinách pohádka mého života Meč Damokluv villonská balada báje a mýty
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 905 621
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí