ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­
Robert Louis Stevenson by Henry Walter Barnett

Stevenson pocházel z rodiny známého edinburského stavitele a podle rodinných tradic studoval stavební inženýrství. Puritánský otec nechtěl slyšet nic o tom, že by se syn živil literaturou, ale protože mladý Robert Louis měl slabou postavu, svolil, aby studoval práva. Syn se tedy podvolil, ale na truc žil svobodomyslným způsobem života, tak jak jej popisuje v Klubu sebevrahů. Stýkal se se spodinou společnosti. Práva dostudoval, ale advokátní praxi nenastoupil. Podařilo se mu uveřejnit několik esejů a článků a v roce 1877 vyšla první povídka Útulek na noc a další roky dva cestopisy Plavba do vnitrozemí a Putování s oslem po Cévennách. Dílka byla příznivě přijata kritikou a o jeho budoucnosti tak bylo rozhodnuto.

Dalším společenským přestupkem bylo odhodlání Stevensona oženit se s Fanny Van de Grift Osbournovou, provdanou Američankou se dvěma dětmi, se kterou se seznámil v Fontainebleau, kde si léčil nemocné plíce a ona malovala. Mezitím se ale Fanny vrátila do Kalifornie, aby se dala rozvést. Stevenson tak podnikl bez finančního krytí cestu do USA a v roce 1880 se s ní oženil a vrátili se do Skotska.

Nyní již mohl žít v poklidu, rodina se se sňatkem smířila, byl finančně zabezpečen, vydával knihu za knihou, ale propukla u něj naplno plicní tuberkulóza, kterou léčil pobyty v teplých krajinách Francie a Anglie.

Postupně vydal Nové příběhy tisíce a jedné noci (1882). Jednalo se o fantastické a detektivní povídky jako například Klub sebevrahů nebo Pavilon v písčinách. Ostrov pokladů (1883) je pirátský příběh, který vycházel nejprve v chlapeckém časopise bez valného ohlasu a po knižním vydání přinesl Stevensonovi nesmrtelnost. Povídku Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda napsal za velmi krátkou dobu pod dojmem snu, který se mu zdál. Dobrodružné romány Únos (1886) a Černý šíp (1888) byly určeny mladým čtenářům. Další knihy povídek Kumpáni a jiné příběhy a báje (1887) jsou tvořeny základní myšlenkou – zločin a trest v podobě výčitek svědomí.

V roce 1887 zemřel jeho otec a Stevenson dal navždy sbohem rodnému Edinburghu a odstěhoval se do USA, kde jej přijali jako známého spisovatele s velkými poctami. S rodinou se vydal na vlastní jachtě na romantickou plavbu po jižních mořích. Zastavil se na Honolulu, kde napsal svůj román Pán z Ballantrae a pokračoval na ostrov Samoa, kde se usadil a stal se oblíbencem místních domorodců. Vedl také jejich boj za svobodu a rovnoprávnost. Samoané mu říkali Tusitala neboli Vypravěč. Zůstal jim věrný až do smrti a na ostrově ještě napsal románový triptych Příběhy ostrovních nocí (1893), vzpomínkový román Katriona (1893) ze skotských plání.

Zemřel 3. prosince 1894 po záchvatu mozkové mrtvice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.02.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Robert Louis Balfour Stevenson







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)