Menu
Ludlum Robert (*25.05.1927 - †12.03.2001)
Robert Ludlum byl americký spisovatel, který psal hlavně napínavé detektivní romány. Celkem jich zpracoval téměř 30 a jeho díla byla přeložena do 32 jazyků. Na celém světe se zatím prodalo celkem 290 miliónů různých výtisků jeho knih. Jeho příběhy typicky zachycovaly jednotlivce, nebo malé skupinky, proti kterým stojí velká moc, jež využívá politické a ekonomické mašinérie tak, až to nahání strach.
Ludlum se narodil 25. května 1927 v New Yorku - jeho otec byl obchodník George Hartford Ludlum - a vyrostl v New Jersey. Jako střední školu navštěvoval Cheshire Acacademy v Connectitu. Už v šestnácti letech hrál na Brodway, a to v komedii Junior Miss.
Během druhé světové války se Ludlum pokusil dostat k Royal Canadian Air Force (kanadské vojenské vzdušné síly, později začleněny do Kanadských ozbrojených sil). To se mu nepodařilo, takže v letech 1945-1947 sloužil v Námořní pěchotě. Své zážitky z Jižního Pacifiku zachytil Ludlum asi ve dvousetstránkovém rukopisu.
V roce 1951 získal titul bakaláře na Wesleyan University. V témže roce si vzal herečku Mary Ryduchaovou, se kterou měl tři děti.
V padesátých letech se uplatnil jako televizní i divadelní herec. V televizních hrách obvykle představoval právníka nebo vraha. Za zmínku rovněž stojí, že Ludlum si zahrál Spartaka ve filmu Gladiátor z roku 1954 nebo D'Estivela ve filmu podle hry G.B.Shawa Svatá Jana (Saint Joan).
V roce 1971 napsal Ludlum svůj první román Dědictví Scarlattů (The Scarlatti Inheritance), který se zabýval finanční pomocí, kterou někteří "spojenečtí" průmyslníci poskytovali nacistům. Kniha se okamžitě stala bestsellerem.
Ludlumovo další dílo, které vyšlo v roce 1972, Poslední úder Omegy (The Osterman Weekend) bylo v roce 1983 zfilmováno. Hlavní hrdina knihy, John Tanner, se stal jakýmsi Ludlumovým literárním prototypem: má štěstí a je vynalézavější, než jeho nepřátelé, má však potíže s tím někomu důvěřovat.
Od poloviny sedmdesátých let už Ludlum fungoval jako spisovatel na plný úvazek. Přestěhoval se na Long Island, kde si koupil dvě stě let starou farmu. Druhý domov měl na Floridě a ještě k tomu hodně cestoval, aby nasbíral podklady pro své romány. Zejména si oblíbil Paříž.
Kniha Agent bez minulosti / Bourneova totožnost (The Bourne Identity), vydaná v roce 1980, odstartovala řadu, v níž se Bourne jako zabiják ve službách amerických tajných služeb střetává se svým téměř nadlidským protivníkem - Carlosem. Postava Carlose je založena na venezuelském teroristovi Iljiči Ramirezi Sánchezovi, který byl ve skutečnosti dopaden v roce 1994 v Súdánu, v současnosti si odpykává doživotní trest ve Francii. Na Bourneovu totožnost navazuje román Bourneův mýtus (1986, The Bourne Supremacy) a Bourneovo ultimátum (1990, The Bourne Ultimatum). Čtvrtou knihu dopsal spisovatel Eric Van Lustbader a pojmenoval ji Bourneův odkaz (2004, The Bourne Legacy). V angličtině pak vyšlo ještě několik dalších pokračování od tohoto autora, v češtině se však zatím neobjevila.
Ludlum psal tak přesvědčivě a "zasvěceně" o praktikách tajných služeb, že ho nějakou dobu dokonce sledoval agent CIA, aby zjistil, jestli nemá nějaké tajné kontakty, od kterých by tyto informace získával.
Robert Ludlum zemřel na infarkt 12. března roku 2001 v americkém městě Naples na Floridě.
DÍLO:
Dědictví Scarlattů (1970, The Scarlatti Inheritance)
Poslední úder Omegy (1972, The Osterman Weekend)
Matlockovo pověření (1973, The Matlock Paper)
Trevayne (1973, do češtiny nepřeloženo) - tento román napsal Ludlum pod svým pseudonymem Jonathan Ryder
Operace Tortugas (1974, The Rhinemann Exchange)
Křik Halidonu (1975, The Cry of the Halidon) - pod pseudonymem Jonathan Ryder
Cesta do Gandolfa (1975, The Road to Gandolfo) - pod pseudonymem Michael Shepherd
The Gemini Contenders (1976, do češtiny nepřeloženo)
Chancellorův rukopis (1977, The Chancellor Manuscript)
Holcroftova úmluva (1978, The Holcroft Covenant)
Matareseův kruh (1979, The Matarese Circle)
Agent bez minulosti / Bourneova totožnost (1980, The Bourne Identity)
Mozaika Parsifal (1982, The Parsifal Mosaic)
Operace Akvitánie (1984, The Aquitaine Progression)
Bourneův mýtus (1986, The Bourne Supremacy)
Plán Ikaros (1988, The Icarus Agenda)
Bourneovo ultimátum (1990, The Bourne Ultimatum)
The Road to Omaha (1992, nepřeloženo do češtiny)
Spiknutí škorpionů (1993, The Scorpio Illusion)
Strážci Apokalypsy (1995, The Apocalypse Watch)
Soumrak Matareseů (1997, The Matarese Countdown)
Prométheova lest (2000, The Prometheus Deception)
VYŠLO PO AUTOROVĚ SMRTI:
Některé z následujících knih dopsal po smrti Ludluma profesionální spisovatel Eric Van Lustbader.
Protokol Sigma (2001, The Sigma Protocol)
Jansonův rozsudek (2002, The Janson Directive)
Tristanova zrada (2003, The Tristan Betrayal)
Amblerova výstraha (2005, The Ambler Warning)
Bancroftova strategie (2005, The Bancroft Strategy)
Série Covert-One:
Na těchto knihách spolupracoval Ludlum s dalšími autory.
Hádův faktor (2000, The Hades Factor) - R.Ludlum + Gayle Lynds
Projekt Kassandra (2001, The Cassandra Compact) - R.Ludlum + Phillip Shelby
Pařížská hrozba (2002, The Paris Option) - R.Ludlum + Gayle Lynds
Altmanův zákon (2003, The Altman Code) - R.Ludlum + Gayle Lynds
Lazarova vendeta (2004, The Lazarus Vendetta) - R.Ludlum + Patrick Larkin
The Moscow Vector (2005, tohoto času dosud nepřeloženo do češtiny) - R.Ludlum + Patrick Larkin
Arktická mise (2007, The Arctic Event) - R.Ludlum + James H. Cobb
The Infinity Air (má vyjít v roce 2010) - R.Ludlum + James H. Cobb
Diskuse k životopisu
Robert Ludlum
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
K čemu se hodí Letní přemítání determinace sest vodník a polednice charakteristika díla operety prvni auto loupežníka nohejl nevěrná Pavouček unava zastávka Svět zvířat Velký let rozvod rodičů hlavní věta Havel Audience Dům mých snů petr sís kritika profesor Karel Čapek napsal východ zrcadlo noci sedm deka zlata obloha prezidentem Výlet do Osvětimi
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 500 148
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí