ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Walser Robert Otto (*15.04.1878 - †25.12.1956)

­­­­
Tento švýcarský spisovatel poprvé pohlédl na svět v Bielu a stal se dalším přírůstkem do početné rodiny. Vyrůstal v dvojjazyčném prostředí, protože jeho rodiště leželo na jazykovém rozhraní, kde se hovořilo německy i francouzsky. V Bielu navštěvoval základní školu a gymnázium, které z finančních důvodů nedokončil. Zaučoval se v bance v Bernu a v následujících letech pracoval jako úředník a písař ve Stuttgartu, Baselu a Zürichu. V této době se také pokoušel o hereckou kariéru, ale bohužel neúspěšně. Zabýval se také básnickou tvorbou. Jeho první texty byly zveřejněny již v roce 1898 v novinách Berner Zeitung a Insel. O šest let později vyšla jeho první kniha Fritz Kochers Aufsätze.
Poté pobýval na různých místech - v Zürichu, Solothurnu, Winterhuru a Mnichově. Opět se zabýval různými činnostmi - pracoval jako pomocník u jednoho inženýra v Zürichu, jako sluha v Horním Slezsku. Tyto zkušenosti zúročil ve svých románech Der Gehülfe a Jakob von Gunten. Jeho dílo se setkávalo s příznivými ohlasy, oblíbily si ho i osobnosti jako například Robert Musil, Kurt Tucholsky, Hermann Hesse a Franz Kafka. Walserovým oblíbeným žánrem byly krátké prozaické texty, které tvořil často a rád. Později vyšly v rozsáhlých svazcích pod názvy Aufsätze, Geschichten, Kleine Dichtungen, Prosastücke a Kleine Prosa.
Vášní tohoto spisovatele byla turistika. Jeho časté a dlouhé procházky ovlivnily jeho dílo, v mnoha příbězích hrají důležitou roli poutníci a pocestní.
Během první světové války vykonával vojenskou službu - pracoval v Bernu jako knihovník ve státním archivu. Tehdy se jeho styl stával radikálnějším než dříve. Psal takzvané mikrogramy, což byly texty psané drobným písmem obyčejnou tužkou. Mnoho jeho neznámých mikroskopických textů vycházelo v letech 1985-2000 v šesti svazcích pod názvem Aus der Bleistiftzeit.
V roce 1929 nastalo pro Walsera těžké životní období. Trpěl na stavy úzkosti a halucinace a začal pobývat v léčebně. Poté, co se jeho stav zlepšil, opět publikoval, ale méně než dříve. Znovu se zabýval mikrogramy, jejichž písmo tentokrát neměřilo více než jeden milimetr.
O čtyři roky později se opět ocitl v léčebném ústavu a ve stejném roce přestal se psaním. Navštěvoval svého velkého obdivovatele Carla Seeliga, který se snažil Walserovo dílo opět proslavit. Seeling o svém rozhovoru s Walserem podal zprávu ve své knize Wanderungen mit Robert Walser.
Přestože se u něho již neprojevovaly známky psychického onemocnění, nechtěl ústav opustit. V posledních letech svého života miloval procházky, které se mu staly osudnými. Na první svátek vánoční při jedné z nich zemřel na mrtvici.

DÍLO:

Básně (Gedichte), 1909
Články Fritze Kochera (Fritz Kochers Aufsätze), 1904
Das Gesamtwerk, 1965-75 (13 dílů)
Jakub von Gunten, 1909
Malé básně (Kleine Dichtungen), 1914
Malé prózy (Kleine Prosa), 1917
Pěší putování, 1982
Pomocník (Der Gehülfe), 1908
Procházka (Der Spaziergang), 1917
Příběhy (Geschichten), 1914
Růže (Die Rose), 1925
Sourozenci Tannerovi (Geschwister Tanner), 1907
Theodor, 1921
Tobold, 1919

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 24.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Robert Otto Walser







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)