ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Nováková Teréza (*31.07.1853 - †13.11.1912)

­­­­
Teréza Nováková

ŽIVOTOPIS č.1 - Verurunka, taebo[zavinac]seznam.cz

  • žila 1853-1912
  • tvůrkyně povídek a románů, překladatelka, význačná činitelka ženského hnutí a organizátorka národopisného průzkumu východních Čech
  • narodila se pod dívčím jménem "Lanhausová" v poloněmecké rodině v Praze
  • vzdělání a dokonalou znalost francouzštiny a angličtiny získala v ústavu F.S.Amerligové, kde na ni vlastenecky působil zejména učitel literatury
  • pod vlivem Karolíny Světlé, a také otce a jeho přátel (G. Pflegra-Moravského), se v 60. letech stala uvědomělou Češkou
  • provdala se za gymnaziálního profesora Josefa Nováka a odešla s ním do Litomyšle (byla tam dvanáct let)
  • v Litomyšli začala se svým studiem východočeského lidu, jeho zvyků, tradic, krojů
  • Českomoravská vysočina jí poskytla náměty k většině povídek a románů
  • přispívala také do mnoha časopisů (brněnská Vesna, Obzor, Národní listy, Lumír, Lada)
  • byla redaktorkou Ženského světa
  • jejím hlavním cílem byla vždy práce pro národ
  • osud jí zasadil těžké rány; zemřeli jí dva synové, dvě dcery i manžel
  • sama zemřela na těžkou srdeční chorobu u svého syna, literárního historika, Arne Nováka v Praze

DÍLO:

národopisné studie "Východočeské lomenice; Kroj lidový a národní vyšívání na Litomyšlsku; Potulky po Čechách východních; Z nejvýchodnějších Čech"
feministické úvahy "Ze ženského hnutí"
povídková tvorba "Úlomky žuly; Železný kříž a jiné povídky"
novely (zabývala se s přehnanou citlivostí osudy žen a zkaženou společností maloměsta) "Z měst a ze samot; Z naší národní společnosti; Kresby a črty; Dva obrazy staropražské; Tři ženské podobizny"
próza s venkovskou tématikou "Maloměstský román (Osudy Zdenky Havlíčkové)"
romány (nejvýznamnější díla) "Jan Jílek; Jiří Šmatlán; Na Librově gruntě; Děti čistého živého; Drašar" (těmito romány obsáhla složitý proces národního obrození od boje s protireformací přes třicátá a čtyřicátá léta 19. století, ohlas společenských převratů r. 1848, Bachův absolutismus. Její hrdinové hledají lepší život v pravdě podle křesťanských zásad)


ŽIVOTOPIS č.2 - okk, o.k[zavinac]dablik.cz

Teréza Nováková, rozená Lanhausová, se narodila 31. července 1853 v Praze. Tato osobnost se do dějin zapsala jako tvůrkyně povídek a románů, byla překladatelkou, význačnou činitelkou ženského hnutí a organizátorkou národopisného průzkumu východních Čech. Je známá jako pokračovatelka Karolíny Světlé, jejíž tvorbou byla zásadně ovlivněna. Vzdělání a dokonalou znalost francouzštiny a angličtiny získala v ústavu F.S.Amerlingové. Zde na ni vlastenecky působil učitel literatury. Se svým mužem, gymnaziálním profesorem, pobývala 12 let v jeho rodném Litomyšli. Právě tady začala se svým studiem východočeského lidu, jeho tradic, zvyků, krojů a obyčejů.

Českomoravská vysočina jí poskytla náměty k většině povídek a románů.
Přispívala také do mnoha časopisů - do brněnské Vesny, do Obzoru, dále také do Lady, Lumíru, Národních listů aj. -, byla redaktorkou Ženského světa. Jejím hlavním uměleckým dílem byla vždy práce pro národ.

Teréza Nováková si oblíbila kraj Pusté Rybné, o čemž svědčí romány s vesnickou tematikou. O Pusté Rybné prý řekla, že to není vesnice vůbec pustá, ale velice krásná. A od té doby o ní mluvila jako o Krásné Rybné. Osud zasadil autorce však i těžké rány, když jí zemřeli dva synové, dvě dcery a manžel. Sama pak těžce nemocná umírá v Praze 13. listopadu 1912 u svého syna, literárního historika jménem Arne Novák.

TVORBA:

Maloměstský román (1890)
Z nejvýchodnějších Čech
Jan Jílek (1904)
Jiří Šmatlán (1906)
Na Librově gruntě (1907)
Děti čistého živého (1909)
Drašar (1914)
a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: okk, 31.01.2011

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Teréza Nováková







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)