Menu
Plautus Titus Maccius (*251 př.n.l - †184 př.n.l)
Narodil se pravděpodobně roku 251 př.n.l. v Sarsině (Umbrie), proto se pochybuje, jestli se stal někdy římským občanem. Podle některých životopisců nejdříve pracoval v divadle, pak obchodoval, ale protože měl smůlu, šel pracovat do mlýna, kde pochytil mnoho z typických dialogů a řeči nižší vrstvy (nejspíše pouhá smyšlenka). Živil se jako herec i autor divadelních her, z nichž z celkového počtu 130 komedií se nám zachovalo pouze 21 díky zásahu Varra. Ten se ještě ve starověku rozhodl sebrat pravé komedie napsané Plautem a vytvořil z nich svazek, který byl znovuobjeven v období humanismu. Ostatní hry, ač mohly být pravé, se nedochovaly.
Témata přebíral od řeckých autorů, ale jejich postavám přidával temperament a náturu své doby. Jeho hrdiny jsou nešťastní milenci, hlupáci a hlavně sluhové, kteří pomáhají mladým a škodí svým pánům (převzal Moliére, Shakespeare). Jeho postavy mluví řečí ulice, dialogy jsou překvapivě dodnes živé a celkový ráz jeho her je svižný. Objevuje se u něj i travestie (žena se vydává ve společnosti za muže a naopak).
DÍLO:
Hry
Komedie oslovská (Asinaria) - mladík chce získat svou lásku, ale nejdříve ji musí vykoupit. Brzy se mu stane sokem vlastní otec, nad nímž za pomoci mazaných sluhů zvítězí.
Chlubivý voják - Tlučhuba (Miles gloriosus) - chlubivý voják Pyrgopolinices si pořídí dívku, která byla původně určena někomu jinému. Milenci jej tedy za pomoci příbuzného a mazaného sluhy přelstí.
Dvě Bakchidy (Bacchides) - v tomto případě dochází neustále k záměnám mezi dvěma sestrami
Komedie o strašidle (Mostellaria) - sluha Tranio chrání svého mladého pána a jeho avantýry před otcem předstíráním, že je v domě strašidlo.
Lišák Pseudolus (Psedolus)
Komedie o hrnci (Aulularia) - Stařec Euclio schová svůj hrnec plný zlata na tajném místě, odkud jej ale odnese (znovu za pomoci mazaného sluhy) jistý mladík, který se snaží o jeho dceru.
Menaechmové (Menaechmi) - Dva chlapci-dvojčata vyrůstali každý zvlášť a teprve v dospělosti se jeden z nich vydal do města toho druhého. Následuje plno záměn a omylů.
Amfitryon (Amphitruo) - čerpá z mytologie, Jupiter zatouží po manželce Amfitryóna, nechá jej proto odvelet do války a vezme na sebe jeho podobu. Když se již nachází u manželky, náhle se pán domu vrátí a nastane plno nedorozumění, než se vše vysvětlí.
Zdroj: Petra Mishka, 05.03.2006
Související odkazy
Diskuse k životopisu
Titus Maccius Plautus
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
pan Schepeler věty jednočlenné Eichendorff hmyzu den otevřených dveří jacky snílek mancha Maturita 2016 chirurg Máj film Národní báchorky popis ladova obrazu fifinka litanie albert Einstein poklad v kůlně Egon Hostovský autorská pohádka epice Čurila Plenkovič komedie omylů Sportovní utkání lední medvěd o politice františek novotný život, vesmír a vůbec Blaze Blatný bankrot mara
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 729 754 008
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí